01

עין עבדת- מסלול חד כיווניטיול קצר לנווה מדבר אמיתי

 • היישוב הקרוב:
  חניון עין עבדת עליון
 • רמת קושי:
  קל
 • אורך:
  1.5 ק"מ
 • משך:
  1-2 שעות
 • עונה מומלצת:
  כל השנה
 • זמן מומלץ:
  בוקר

הגעה למקום:

ניקח אוטובוס ממצפה רמון לבאר שבע או דימונה (64,60,55), או מבאר שבע למצפה רמון. נרד בתחנת האוטובוס בכיכר מדרשת בן גוריון בכיכר נפנה ימינה בפנייה הראשונה ונגיע לאחר כ-30 מטר לקופות של הגן הלאומי עין עבדת וקבר בן גוריון מהקופות ממשיכים ברגל כ-200 מטר על בסיס כביש האספלט במגמת ירידה ומתחברים לסימון אדום הנמצא מימין ויורד במורד המצוק כ-500 מטר, לאחר הירידה מגיעים לפיצול שבילים בסימון אדום,כחול,ירוק וכביש אספלט החוצה את נחל חוורים ונחל צין, בפיצול ממשיכים על שביל האספלט ללא סימון שבילים לכיוון דרום כ-1.2 ק"מ ומגיעים לקופות של הגן הלאומי (שם ניתן לשלם על הכניסה לגן) .

באוטובוס

ניסע למדרשת בן גוריון על כביש 40. נפנה לכביש הגישה, ניסע ישר עד הכיכר, נפנה ימינה ונגיע לעמדת קופות הכניסה לשמורה (ניתן לשלם בקופות על הכניסה לאתר) אחרי מעבר הקופות ממשיכים בכביש אספלט היורד בסרפרטינות ומגיעים לאחר 3.1 ק"מ לעמדת קופות נוספת בכניסה לגן הלאומי ולחניה לרכבים.

ברכב

תיאור הטיול:

יום 01נקודת התחלה:
חניון עין עבדת תחתון
נקודת סיום:
חניון עין עבדת עליון
אורך:
1.5 ק"מ
משך:
שעות 1-2 שעות

מתחילים את הטיול מיד אחרי הקופות ואחרי חניון הרכבים הנמצא במקום בשביל להולכי רגל בסימון כחול אחרי כ-300 מטר נעבור עץ אלה אטלנטית בודד [1] לאחר מכן ממשיכים את ההתקדמות על השביל עם הסימון הכחול לתוך הערוץ תוך חציית פלגי מים זורמים. לאחר כ- 800 מטר  מגיעים לגרם המדרגות העולה מימין בסימון הכחול אך כדי להגיע למעיין ממשיכים בהליכה שמאלה ויורדים קלות מהסימון הכחול כ-100 מטר לכיוון בריכת עין עבדת שנמצאת מתחת למפל. לאחר התרשמות מהמפל נחזור לגרם המדרגות אותו עברנו קודם, ונתחיל בטיפוס למפלס הגבוה של הערוץ. ניתן לראות בין שכבות הקירטון[2] קווים כהים של צור. זוהי תוצאה של הסלעים ששקעו לתחתית האוקיינוס אשר כיסה את האזור לפני 40 מיליון שנה בנוסף מערות נזירים מהתקופה הביזנטית.

לאחר מכן נמשיך בהליכה מראש המדרגות על השביל הצר ונתבונן על הבריכה מלמעלה. נחצה לצידו השמאלי של הערוץ ונמשיך בשביל העובר דרך חורשת צפצפות הפרת המפוזרות על המדרון התלול ועצי דקל מרהיבים. העלייה מתחתית המדרגות ועד לסיום הטיול בחניון עין עבדת עליון כ-200 מטר של טיפוס קשה על בסיס גרם מדרגות חצוב בסלע.