X
0

0

ימים

Crossing the Ramon Crater

(לדרוג)

היישוב הקרוב

רמת קושי

בינוני-קשה

אורך

18 ק"מ

משך

5-6 שעות

עונה מומלצת

זמן מומלץ

יום

01

28 ק"מ

נקודת התחלה

נקודת סיום

Nahal Gonim overnight parking lot

שעות 1-2

נצא לדרך מהשביל המסומן בירוק מהקצה הדרום מערבי של העיר, עליו נצעד לאורך דרך גמלים עתיקה. לקראת סוף הירידה נבחין בשביל המסומן בכחול היוצא מימיננו, אך נמשיך ללכת לאורך הסימון הירוק לצד הגבעה השחורה ולמטה לתוך “ואדי קטן”. לאחר הירידה לתחתית הנקיק נוכל להבחין בעמודי בזלת משמאל ונמשיך ללכת בעקבות הסימון האדום המוליך דרומה (כשהיישוב מצפה רמון מאחורינו). תוכלו לבצע עצירה בצל למרגלות עץ שיטה בודד שבו השביל חוצה את נחל רמון. מדי פעם לאורך חלק זה תוכלו לראות את סימוני שביל ישראל.

השביל יטפס במתינות כשנתקרב למצוקים הדרומיים. שביל סימון ירוק יתפצל משמאלנו – נישאר על השביל עם הסימון האדום, שיוביל אותנו ישירות לשן רמון – הר גרניט הבולט בתווך קו המצוקים הגיריים, בנקודה זו , תוכלו להנות מהנוף המדברי שיתפרס לפניכם.

נרד מצדו השני של ההר ונמשיך בשביל המתפתל שמאלה להר האמוניטים וכביש 40. עם הגעתנו לכביש נחצה לצדו השני ונפנה שמאלה (צפון). נמשיך כ -1.5 ק”מ עד דרך עפר שמתפצלת ימינה, עם שלט “נחל גוונים” וסימון ירוק. נמשיך בדרך העפר 2.5 ק”מ צפון מזרחית בין שני רכסים ועצי שיטה מפוזרים ביניהם. כאשר מגיעים לקו מתח היעד לפנינו – חניון לילה גוונים.

קרא עוד
יום

02

ק"מ

נקודת התחלה

Nahal Gonim overnight parking lot

נקודת סיום

שעות 1-2

 

את המסלול נתחיל מהחניון הלילה על דרך העפר הרחבה שמצוינת בסימון שחור, הכביש מטפס בצורה תלולה בצידו של הר סהרונים. לאחר שנמשיך בהתקדמות על השביל עם הסימון השחור נגיע לפסגת ההר. העלייה אכן מאתגרת לכן קחו לכם מספר רגעים להסדיר את הנשימה. לאחר מכן נפנה שמאלה (צפון מזרח) לשביל עם הסימון הירוק.

שימו לב שלאחר 100 מטרים כשתגיעו למצוק הקטן תצטרכו להיעזר בידיות אחיזה ממתכת. לאחר מכן נמשיך לתפס לאורך הרכס תוך תצפית אל נופי המכתש משמאלנו. בזמן ההליכה ניתן לראות שכבות מוטות של סלע משקע הימי ששקעו כאן מתוך אוקיינוס ​​עתיק[1]. לאחר הפסגה השנייה השביל יתפצל ונמשיך בעקבות השביל עם הסימון הירוק שמאלה עד לנחל שמתחתינו.

שביל זה יוביל אותנו ישירות לעין סהרונים[2], בנקודה זו תוכלו למצוא צמחיית מדבר מגוונת סביב מקור מים חיוני זה[3]. בנקודה זו תוכלו לנצל את ההזדמנות לטפס עד חאן סהרונים[4]. לאחר מכן, מהמעיין, נעקוב אחר השביל עם הסימון הכחול דרומה אל פרסת נקרות. כשנעבור בנחל נקרות נבחין בסלע הגדול, בשלב זה הקניון “נחצה” על ידי קו שבר ופונה שמאלה. בסופו של דבר נגיע למרווח בין דפנות הערוץ.

לאחר שנעבור את נקודה זו, שימו לב שהערוץ מתרחב ולאחר 200 מטר נבחין במערה מתחת לצוק מימין, נמשיך בדרך החצץ עם הסימון הכחול. משם נחלוף על שביל עם סימון ירוק המתחבר משמאל ומגיעים לצומת שבילים. בצומת שבילים זו תבחינו ב-2 סימונים כאשר אחד מהם מורה על שביל ג’יפים מסומן באדום ואותו יחצה הסימון הכחול אשר יסתיים בנקודה זו.

את ההתקדמות במסלול נמשיך על כביש עם סימון שחור אשר יוביל אתכם לכיוון צפון מזרח. תמשיכו את ההתקדמות על השביל עם סימון זה (השחור) אך היו ערניים לשינוי ההדרגתי בצבע שהופך לאדום. למרות שישנם מסלולים שחוצים את השביל כמו (סימון כחול שיופיע לאחר 700 מ’ וכן וסימון שביל ישראל) הישארו על הסימון השחור ועליו תפנו אל נחל ארדון. כאשר תגיעו לנחל תוכלו להבחין בשכבות הסלע הצבעוני, אלה הם דייקים[5]. לאחר מכן תמשיכו להתקדם כ-קילומטר לתוך הנחל ומשם תפנו אל מסלול עם סימון אדום המסתעף ימינה (לכיוון צפון) במעלה ערוץ קטן היוצא מהנחל.

לאחר שנעלה על המישור השביל יפנה שמאלה (מערבה) ויטפס מתחת לגבעת חרוט. ניתן לעקוף את גבעה זו ע”י המשך על השביל עם הסימון הכחול שנמצא ממערב וממשיך בחזרה לערוך ולעץ השיטה. כמו כן, ניתן לעלות על הגבעה ולחזור בדיוק באותה הדרך. בנקודה זו ניתן ליהנות ממנוחה בצל.

את הדרך חזרה נתחיל בפנייה ימינה על שביל הג’יפים עם הסימון השחור, עליו נטפס במעלה הסלע המשופע. לאחר הגעה לחניון נמשיך ללכת בדרך העפר מערבה, לאחר כ-קילומטר של הליכה נגיע לצומת עם סלע במרכז. משם נחפש את השביל עם הסימון הירוק שמוביל לכיוון מערב, עליו נמשיך כ- קילומטר עד חניון לילה בארות.

[1] שכבות אלו התרוממו לפני כ- 70-90 מיליון שנה

[2] אחד ממקורות המים האיתנים היחידים במכתש.

[3] במהלך החורף המים זורמים כאן בנחלים קטנים, אך בסוף הקיץ מפלס המים יורד ועל בעלי החיים (ובני האדם) לחפור כדי להגיע למים.

[4] תחנת עצירה לשיירות גמלים בת 2000 שנה על דרך הבשמים שסיפקה ביטחון ואספקה ​​לסוחרים הנבטים שנעו מפטרה לעזה.

[5] סלע מותך שהוזרק לסדקים בסלע והתקרר

 

קרא עוד